Jakże często stoją osamotnione i popadające w ruinę. Bywa, że są otaczane opieką i świadczą o trosce w ich zachowaniu dla przyszłych pokoleń - polskie pałace i dwory.
Większość tych siedzib ze względu na swój obecny stan i zaniedbane otoczenie nie wywołuje jednak zainteresowania. Podróże po drogach, a czasem i po bezdrożach, prowadzą również do bardzo smutnych wniosków, że dla części siedzib są to już ostanie lata. Wiele z nich, szczególnie tych mniejszych i młodszych, pozbawionych opieki konserwatorskiej, coraz szybciej popada w ruinę i praktycznie przestaje istnieć.
Stary widok Pałacu
Neoklasycystyczny pałac w Niechanowie zbudowano na zamówienie hrabiego Stefana Garczyńskiego ze Zbąszynia - kasztelana rozpierskiego. Prace budowlane najprawdopodobniej na starych fundamentach prowadzono w latach 1783- 1794. Elewację frontową zdobi portyk dobudowany na początku XIX wieku podobnie jak przyległe do pałacu oficyny. Kolejnymi właścicielami pałacu byli Mielżyńscy, Potuliccy oraz Żółtowscy, w tym jako rezydenci ich bliscy krewni Skórzewscy. Pałac otacza park o założeniu krajobrazowym z XIX wieku obsadzony dębami, klonami, lipami wielkolistnymi, jaworami, bukiem czerwonolistnym i sosną czarną oraz grabami formującymi aleję w części zachodniej.
Stary widok Pałacu
W wyniku grabieży dokonanej przez okupanta w 1939 roku oraz późniejszych powojennych zmian przeznaczenia pomieszczeń budynku pałacu, z dawnego wystroju wewnętrznego zachowały się jedynie fragmenty. Po 1945 roku w pałacu zlokalizowane były mieszkania, Szkoła Podstawowa z klasami 1-3,przedszkole, świetlica i biblioteka. W 1967 roku wraz z powstaniem PGR w Żydowie a następnie przemianowaniem go na Kombinat PGR kompleks pałacowo – parkowy przekazano w jego dyspozycję. W pałacu funkcjonowała restauracja a obecne budynki warsztatów zajmowała garbarnia i kuśniernia. W 1992 roku wraz z likwidacją Kombinatu kompleks popadający wówczas w ruinę przeszedł na własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, która w 1993 przekazała go w zarząd Ochotniczym Hufcom Pracy celem utworzenia Ośrodka Szkolenia i Wychowania, który to do dnia dzisiejszego jest jego gospodarzem.
Współczesność Pałacu Żółtowskich
Ośrodek został powołany w oparciu o decyzję Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy nr 546/KG/94 i zarządzenie KW OHP w Poznaniu nr 72/94 z dniem 11 lipca 1994 roku. Ośrodek powstał na bazie kompleksu pałacowo-parkowego, obiektów byłej garbarni i kuśnierni przejętych w zarząd od poznańskiego Oddziału Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i byłego budynku administracyjnego RSP wykupionego przez OHP w 1996 roku na własność. Wraz z przejętą ziemią uprawną i parkiem stanowi zwarty kompleks zapewniający pod względem przestrzennym swobodną działalność statutową.
Nieprzerwanie od prawie dwudziestu lat młodzież Ośrodka własnymi rękoma pielęgnuje budynek pałacu, oficyny i zabytkowy park. Dzięki temu niechanowski pałac niezmiennie pozostaje widoczną wizytówką gminy, chętnie odwiedzany przez turystów podróżujących szlakiem pałaców i dworów ziemi gnieźnieńskiej a w jego salach nadal tętni życie.