Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
środa 11 grudnia 2024 | imieniny: Waldemar, Damazy Biuletyn Informacji Publicznej   
Aktualności
Nasze władze
Atrakcje turystyczne
Plan gminy
Komunikacja
Katalog firm
Menu

ZPORR
URZĄD GMINY
PREZENTACJA GMINY
GOSPODARKA
INFORMATOR
Działalność profilaktyczna i pomocowa
KULTURA
GOK
SPORT
OŚWIATA
Biblioteka Publiczna
Oferta biblioteki...
OSiW OHP Niechanowo
OSP Niechanowo
Koło Pszczelarzy...
Z KART HISTORII
Wieś Kędzierzyn
REKLAMA FIRM
Kalendarz imprez
Świetlice...
Rewolucja śmieciowa
Informacje dla pracodawców...
Wybory Prezydenta RP 2015...
Referendum 2015...
Wybory Parlamentarne 2015
Wybory samorządowe 2018
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Wybory do Parlamentu RP - 2019...
RODO
Galeria
Sonda
Plany budowy ścieżek rowerowych...
Czy jest Pan/Pani zwolennikiem budowy ścieżek rowerowych na terenie naszej gminy (Gniezno-Niechanowo oraz Niechanowo-Cielimowo)?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Zobacz wyniki | Głosuj
  
  
20 lat OSiW OHP jako użytkownika i opiekuna pałacu w Niechanowie...
  

Jakże często stoją osamotnione i popadające w ruinę. Bywa, że są otaczane opieką i świadczą o trosce w ich zachowaniu dla przyszłych pokoleń - polskie pałace i dwory.

Większość tych siedzib ze względu na swój obecny stan i zaniedbane otoczenie nie wywołuje jednak zainteresowania. Podróże po drogach, a czasem i po bezdrożach, prowadzą również do bardzo smutnych wniosków, że dla części siedzib są to już ostanie lata. Wiele z nich, szczególnie tych mniejszych i młodszych, pozbawionych opieki konserwatorskiej, coraz szybciej popada w ruinę i praktycznie przestaje istnieć.

Stary widok Pałacu

Neoklasycystyczny pałac w Niechanowie zbudowano na zamówienie hrabiego Stefana Garczyńskiego ze Zbąszynia - kasztelana rozpierskiego. Prace budowlane najprawdopodobniej na starych fundamentach prowadzono w latach 1783- 1794. Elewację frontową zdobi portyk dobudowany na początku XIX wieku podobnie jak przyległe do pałacu oficyny. Kolejnymi właścicielami pałacu byli Mielżyńscy, Potuliccy oraz Żółtowscy, w tym jako rezydenci ich bliscy krewni Skórzewscy. Pałac otacza park o założeniu krajobrazowym z XIX wieku obsadzony dębami, klonami, lipami wielkolistnymi, jaworami, bukiem czerwonolistnym i sosną czarną oraz grabami formującymi aleję w części zachodniej.

Stary widok Pałacu

W wyniku grabieży dokonanej przez okupanta w 1939 roku oraz późniejszych powojennych zmian przeznaczenia pomieszczeń budynku pałacu, z dawnego wystroju wewnętrznego zachowały się jedynie fragmenty. Po 1945 roku w pałacu zlokalizowane były mieszkania, Szkoła Podstawowa z klasami 1-3,przedszkole, świetlica i biblioteka. W 1967 roku wraz z powstaniem PGR w Żydowie a następnie przemianowaniem go na Kombinat PGR kompleks pałacowo – parkowy przekazano w jego dyspozycję. W pałacu funkcjonowała restauracja a obecne budynki warsztatów zajmowała garbarnia i kuśniernia. W 1992 roku wraz z likwidacją Kombinatu kompleks popadający wówczas w ruinę przeszedł na własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, która w 1993 przekazała go w zarząd Ochotniczym Hufcom Pracy celem utworzenia Ośrodka Szkolenia i Wychowania, który to do dnia dzisiejszego jest jego gospodarzem.

Współczesność Pałacu Żółtowskich

Ośrodek został powołany w oparciu o decyzję Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy nr 546/KG/94 i zarządzenie KW OHP w Poznaniu nr 72/94 z dniem 11 lipca 1994 roku. Ośrodek powstał na bazie kompleksu pałacowo-parkowego, obiektów byłej garbarni i kuśnierni przejętych w zarząd od poznańskiego Oddziału Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i byłego budynku administracyjnego RSP wykupionego przez OHP w 1996 roku na własność. Wraz z przejętą ziemią uprawną i parkiem stanowi zwarty kompleks zapewniający pod względem przestrzennym swobodną działalność statutową.

Nieprzerwanie od prawie dwudziestu lat młodzież Ośrodka własnymi rękoma pielęgnuje budynek pałacu, oficyny i zabytkowy park. Dzięki temu niechanowski pałac niezmiennie pozostaje widoczną wizytówką gminy, chętnie odwiedzany przez turystów podróżujących szlakiem pałaców i dworów ziemi gnieźnieńskiej a w jego salach nadal tętni życie.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2024

N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 
Mapa
 
Zapraszamy na stronę SP w Niechanowie...
Zapraszamy na stronę internetową SP w Jarząbkowie
Zapraszamy na stronę UKS Błyskawica...
GLKS Pelikan Niechanowo zaprasza...
HISTORIA KOŁA PSZCZELARZY W NIECHANOWIE...
Zapraszamy na naszą stronę...
Gminny Ośrodek Kultury w Niechanowie...
Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej...
System Informacji Przestrzennej - Gmina Niechanowo
Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo
XXV Ogólnopolski Bieg Niechana
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niechanowie
Punktem Wspierania Biznesu
Akademia Piłkarska Niechanowo
Gmina Niechanowo - kanał filmowy na YouTube
Gmina Niechanowo na FB
Koło Gospodyń Wiejskich w Cielimowie „Atomówki Cielimowo”
 
Subskrypcja

Zapraszamy do korzystania z naszego biuletynu informa-
cyjnego. Prosimy wpisać swój adres e-mail w pole poniżej.
dopisz
  
  
Aktualności|Sesje Rady Gminy|Budżet Gminy|Urzędy i instytucje|Kultura i oświata|Katalog firm|Ogłoszenia|Kontakt
© Gmina Niechanowo | on line: 1 odwiedzin: 5112470