Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
sobota 13 kwietnia 2024 | imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław Biuletyn Informacji Publicznej   
Aktualności
Nasze władze
Atrakcje turystyczne
Plan gminy
Komunikacja
Katalog firm
Menu

ZPORR
URZĄD GMINY
PREZENTACJA GMINY
GOSPODARKA
INFORMATOR
Działalność profilaktyczna i pomocowa
KULTURA
GOK
SPORT
OŚWIATA
Biblioteka Publiczna
Oferta biblioteki...
OSiW OHP Niechanowo
OSP Niechanowo
Koło Pszczelarzy...
Z KART HISTORII
Wieś Kędzierzyn
REKLAMA FIRM
Kalendarz imprez
Świetlice...
Rewolucja śmieciowa
Informacje dla pracodawców...
Wybory Prezydenta RP 2015...
Referendum 2015...
Wybory Parlamentarne 2015
Wybory samorządowe 2018
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Wybory do Parlamentu RP - 2019...
RODO
Galeria
Sonda
Plany budowy ścieżek rowerowych...
Czy jest Pan/Pani zwolennikiem budowy ścieżek rowerowych na terenie naszej gminy (Gniezno-Niechanowo oraz Niechanowo-Cielimowo)?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Zobacz wyniki | Głosuj
  
  
XX lat samorządów...
  

Dnia 21.06.2010 Gmina Niechanowo świętowała 20 rocznicę powstania samorządów. Było to okazją do spotkania wszystkich, którzy pełnili funkcje samorządowe na przestrzeni 20 lat. Po latach spotkali się radni, sołtysi i pracownicy urzędu gminy.

Zaproszenie do świętowania przyjęli gnieźnieńscy parlamentarzyści w osobach: Senator Piotr Gruszczyński, Poseł Paweł Arndt, Poseł Zbigniew Dolata, Poseł Tadeusz Tomaszewski, były Wójt Gminy Niechanowo Jan Marciniak, honorowy obywatel Gminy Niechanowo Pani Maria Dolata, Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Danuta Winiarska, radny rady powiatu Pan Zbigniew Bręklewicz, Dyrektor Zespołu Szkół w Niechanowie Pani Elżbieta Rzepecka Roszak, Dyrektor Przedszkola Pani Aleksandra Borakiewicz, Dyrektor Biblioteki Pani Małgorzata Trzaskowska, Dyrektor GOK Pani Teresa Jastrzębska, kierownik OPS Pani Krystyna Wróblewska, obecni radni, sołtysi i pracownicy urzędu gminy.

Włodarze gminy przedstawili przedstawili historię funkcjonowania samorządu lokalnego w Niechanowie.
Wójt Eugeniusz Zamiar – przedstawił rozwój naszej demokracji lokalnej – czyli przemiany w naszej wspólnocie samorządowej począwszy od pierwszych wolnych wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 27 maja 1990r.
I historyczna sesja Rady Gminy miała miejsce w dniu 0.06.1990r.
Wójt powiedział – XX–lecie samorządu jest wyjątkowym okresem w powojennej Polsce. Mimo początkowych trudności, jest to niewątpliwy sukces transformacyjny. Reforma samorządowa jest najbardziej odczuwalną przez przeciętnego Polaka. Dzięki niej władza i kontrola nad nią została przekazana niżej, bliżej społeczeństwa. Nasze miasta i gminy niewątpliwie skorzystały z dobrodziejstw tych przemian.

Przewodniczący Rady Zdzisław Sikora przedstawił rys historyczny samorządów na przestrzeni wieków.

O osiągnięciach władzy wykonawczej mówił w swoim wystąpieniu Pan Wójt natomiast ja jako przewodniczący organu stanowiącego chciałbym podkreślić, że współpraca tych dwóch ważnych organów samorządy terytorialnego na przestrzeni 20 lat – była bardzo owocna, miała różne fazy, były napięcia i wymiana argumentów; ale obie strony miały zawsze na uwadze dobro wspólne i zaspakajanie najważniejszych potrzeb naszej wspólnoty samorządowej.
Reforma ustrojowa przyczyniła się do przyspieszonego i wielostronnego rozwoju Polski lokalnej czyli takich gmina jak nasza.
Z okazji dzisiejszego jubileuszu w imieniu własnym i jako Przewodniczący rady Gminy z wielką radością i zaszczytem składam – Państwu radnym sołtysom, pracownikom samorządowym, pracownikom placówek oświatowych, opieki społecznej i instytucji kultury podziękowanie za wielki wkład pracy na rzecz rozwoju naszej wspólnoty samorządowej.

Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali z rąk wójta Gminy i Przewodniczącego Rady okolicznościowe podziękowania za wkład pracy na rzecz rozwoju naszej małej ojczyzny.

Poseł Paweł Arndt - 27 maja 1990r. to bardzo ważna data w historii Polski. znana polska aktorka Joanna Szczepkowska powiedziała kiedyś, że 27.05.1990r. skończył się komunizm. Ja bym powiedział, że jest to data odrodzenia się samorządu. Dobrze się stało, że p.Wójt i p.Przewodniczący Rady zdecydowali się aby zorganizować to spotkanie, bo jest to okazja aby wszystkim podziękować za pracę na rzecz samorządu.

Poseł Tadeusz Tomaszewski – miło mi, że jako mieszkaniec Gminy Niechanowo mogę tu być w 20 lecie samorządu. W 1990r. zdecydowano się znieść monopol polityczny. Wtedy startowałem do rady gminy i przegrałem z panem Józefem Wrzaskowskim, który nieprzerwanie od 1990r. pełni funkcje radnego. Gmina Niechanowo dobrze wykorzystała czas wolności, na każdym kroku widać gospodarność, Słyszy się opinie, że w naszej gminie warto inwestować i mieszkać.
W tej gminie mieszkają moi nauczyciele min. pani Maria Dolata, która jest dzisiaj na tej sali - uczyła mnie języka polskiego, dużo nauczyłem się od pana Wójta Jana Marciniaka. Bardzo dużo zawdzięczam p.Leokadii Trzaskawce byłej Sekretarz gminy, która była dla mnie jak matka, zawsze mogłem do niej się zwrócić nigdy nie odmówiła pomocy, zawsze służyła radą Dziękuję wszystkim za waszą służbę na rzecz naszej małej ojczyzny.
W ostatnim czasie coraz więcej władzy oddawane jest w ręce mieszkańców, tak się stało, że od 2 lat działa fundusz sołecki, i sołtysi wraz z mieszkańcami mogą decydować co w swojej wsi zrobić.
Jestem dumny, że jestem mieszkańcem Gminy Niechanowo.

Poseł Zbigniew Dolata – dziękuję za zaproszenie i inicjatywę uczczenia tej rocznicy. Powstanie samorządów spowodowało, że wszyscy mogli wziąć sprawy w swoje ręce. Często przez tą gminę przejeżdżam i muszę powiedzieć, że Gmina Niechanowo się rozwija a mieszkańcom żyje się coraz lepiej. Życzę aby kolejne lata były latami sukcesów. My parlamentarzyści mamy świadomość, że nie dajemy gminom tyle pieniędzy aby zaspokoić wszystkie potrzeby. Samorządy borykają się z brakiem pieniędzy, potrafią korzystać z pieniędzy jakie im daje Unia Europejska.

Senator Piotr Gruszczyński – chciałbym złożyć gratulacje wszystkim, którzy przez 20 lat pełnili funkcje w samorządzie. Problemy z którymi się spotykaliście były trudne ale widać, ze te działania szły we właściwym kierunku. Bardzo dobrze się stało, że władza została przekazana na najniższy szczebel jakim jest sołectwo. Życzę wszystkim dalszych sukcesów.

Przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Winiarska – jubileusz to okazja do wspomnień i podsumowań. Dobrze się stało, że samorządy powstały. Kiedy tworzyły się samorządy zwróciłam się do pana Wójta Jana Marciniaka, że chciałabym wystartować do rady gminy. Pan wójt powiedział mi – „Pani dużo mówi i lepiej aby pani startowała do rady powiatu, stamtąd będzie pani mogła więcej pomóc nasze gminie.

Wójt Jan Marciniak – jadąc tutaj pomyślałem sobie, że wspólnie z panią Sekretarz Leokadią Trzaskawką przepracowaliśmy w tej gminie wiele lat. Pracowałem w gromadzkiej radzie narodowej, później byłem naczelnikiem a od 1990–2002 roku byłem Wójtem. Przechodziliśmy różne koleje losu, droga nie była łatwa, ale żadna nie była tak ważna jak samorząd.
Dziś możemy korzystać z funduszy europejskich, które dają nam dużo możliwości. Cieszę się, że gmina Niechanowo dobrze się rozwija. Zyczę wszystkim dużo sukcesów i dużo satysfakcji.

Po wystąpieniach zaproszonych gości, Wójt i Przewodniczący Rady wręczyli wszystkim obecnym pamiątkowe podziękowania a osobom pełniącym funkcje samorządowe przez wiele lat wręczono pamiątkowe statuetki.

Młodzież Zespołu Szkół w Niechanowie przygotowała program artystyczny pt. „Zaślubiny Gminy„ a dzieci klas I –III przygotowały tańce latynoamerykańskie.
Przedstawiona została multimedialna prezentacja gminy w czasie działania samorządów.
Na zakończenie zaproszono gości na poczęstunek przygotowany przez Kawiarnię Marylka w Niechanowie.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
Kalendarz wydarzeń
2024

N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 
Mapa
 
Zapraszamy na stronę SP w Niechanowie...
Zapraszamy na stronę internetową SP w Jarząbkowie
Zapraszamy na stronę UKS Błyskawica...
GLKS Pelikan Niechanowo zaprasza...
HISTORIA KOŁA PSZCZELARZY W NIECHANOWIE...
Zapraszamy na naszą stronę...
Gminny Ośrodek Kultury w Niechanowie...
Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej...
System Informacji Przestrzennej - Gmina Niechanowo
Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo
XXV Ogólnopolski Bieg Niechana
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niechanowie
Punktem Wspierania Biznesu
Akademia Piłkarska Niechanowo
Gmina Niechanowo - kanał filmowy na YouTube
Gmina Niechanowo na FB
Koło Gospodyń Wiejskich w Cielimowie „Atomówki Cielimowo”
 
Subskrypcja

Zapraszamy do korzystania z naszego biuletynu informa-
cyjnego. Prosimy wpisać swój adres e-mail w pole poniżej.
dopisz
  
  
Aktualności|Sesje Rady Gminy|Budżet Gminy|Urzędy i instytucje|Kultura i oświata|Katalog firm|Ogłoszenia|Kontakt
© Gmina Niechanowo | on line: 1 odwiedzin: 5082305