Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
środa 18 września 2024 | imieniny: Irena, Stanisław, Józef Biuletyn Informacji Publicznej   
Aktualności
Nasze władze
Atrakcje turystyczne
Plan gminy
Komunikacja
Katalog firm
Menu

ZPORR
URZĄD GMINY
PREZENTACJA GMINY
GOSPODARKA
INFORMATOR
Działalność profilaktyczna i pomocowa
KULTURA
GOK
SPORT
OŚWIATA
Biblioteka Publiczna
Oferta biblioteki...
OSiW OHP Niechanowo
OSP Niechanowo
Koło Pszczelarzy...
Z KART HISTORII
Wieś Kędzierzyn
REKLAMA FIRM
Kalendarz imprez
Świetlice...
Rewolucja śmieciowa
Informacje dla pracodawców...
Wybory Prezydenta RP 2015...
Referendum 2015...
Wybory Parlamentarne 2015
Wybory samorządowe 2018
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Wybory do Parlamentu RP - 2019...
RODO
Galeria
Sonda
Plany budowy ścieżek rowerowych...
Czy jest Pan/Pani zwolennikiem budowy ścieżek rowerowych na terenie naszej gminy (Gniezno-Niechanowo oraz Niechanowo-Cielimowo)?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Zobacz wyniki | Głosuj
  
  
Historia Koła Pszczelarzy...
  

Każdy jubileusz jest okazją do podsumowania i przypomnienia wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Taką okazją jest Jubileusz 30 – lecia powstania Koła Pszczelarzy w Niechanowie.

W dniu 9 grudnia 1975 roku nastąpiła komisyjna likwidacja Koła Powiatowego w Gnieźnie, kierowanego przez prezesa Kazimierza Kwiecińskiego. Był to okres, gdzie do struktur organizacyjnych należała bardzo duża rzesza członków i stąd rodziła się potrzeba powołania gminnych kół pszczelarzy. W wyniku reorganizacji struktur pszczelarstwa na Ziemi Gnieźnieńskiej, przy pomocy Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu, w osobie Stanisława Hańcia – byłego członka zarządu WZP, wieloletniego prezesa Koła Pszczelarzy w Gnieźnie, z inicjatywy 12 pszczelarzy z terenu gminy Niechanowo, w dniu 11 lutego 1979 roku, powołano do życia Gminne Koło Pszczelarzy.

W skład pierwszego Zarządu Koła weszli:
 - Jacek Typański – Prezes Koła,
 - Ryszard Ślebioda – Vice prezes,
 - Hieronim Kozanecki – Sekretarz,
 - Henryk Majchrzak – Skarbnik, którego od 6 marca 1983 roku zastąpił Stanisław Trzaskawka;

W skład Komisji Rewizyjnej weszli:
 - Dobiesław Borys – przewodniczący,
 - Feliks Stefankiewicz – członek,
 - Jan Jangrot – którego, po śmierci zastąpił Jan Fiszer.

Do Koła, przez szereg lat, należało ponad dwudziestu pszczelarzy, którzy posiadali łącznie ponad 400 uli. W początkowej fazie funkcjonowania Koła, ilość członków wzrastała, (24 marca 1984 roku do Koła należało 45 członków), ze względu na możliwość zakupu tańszego cukru oraz innych potrzebnych akcesoriów pszczelarskich, (możliwość zakupu deficytowej w ówczesnym czasie węzy pszczelej oraz fumagiliny – leku na chorobę sporowcową). Na zebraniach przekazywano szereg informacji z gospodarki pasiecznej, instruowano pszczelarzy w zakresie rozpoznawania i zwalczania chorób pszczół, wprowadzano postęp techniczny, który rodził się poprzez szereg dyskusji i pokazów bezpośrednio w pasiekach doświadczonych pszczelarzy Koła.

Znaczącą postacią w Kole był Stanisław Kowynia z Mierzewa, (od 1959 roku członek Koła Miejskiego w Gnieźnie), mistrz pszczelarski, rzeczoznawca chorób i hodowca matek pszczelich, propagator postępu w pszczelarstwie, opiekun ponad stu - pniowej pasieki w RSP Mierzewo. Z jego doświadczeń korzystały dwa pokolenia pszczelarzy naszego Koła.

W dniu 8 grudnia 1987 roku nastąpiła zmiana Zarządu Koła, w skład którego weszli:
 - Ryszard Ślebioda – Prezes Koła,
 - Stanisław Kowynia – Vice prezes,
 - Hieronim Kozanecki – Sekretarz, którego od 5 lutego 1989 roku zastąpił Jerzy Kozanecki;
 - Józef Fabiszak – Skarbnik, którego od 7 marca 1999 roku zastąpił Jan Malczyk.

Nowy Zarząd Koła dążył do dalszego praktycznego pogłębiania wiedzy pszczelarskiej, przez organizowanie licznych wyjazdów do dużych pasiek z województwa poznańskiego, mających bogate osiągnięcia w pszczelarstwie. Organizując „białe niedziele” położono nacisk na zwalczanie chorób i pasożytów pszczół. Przeprowadzono przegląd wszystkich pasiek z terenu gminy Niechanowo. Dokonano spalenia starych – pustych uli, likwidując tym samym ogniska rozszerzania się chorób pszczół.

Od 23 lutego 2003 roku Zarząd Koła pracuje w następującym składzie:
- Krzysztof Jarus – Prezes Koła,
- Stanisław Kowynia – Vice prezes, którego od 20 lutego 2005 roku zastąpił Stanisław Trzaskawka;
- Jerzy Kozanecki – Sekretarz,
- Jan Malczyk – Skarbnik.

W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą:
 - Janusz Kosz – przewodniczący,
 - Edmund Krawczyk – członek,
 - Henryk Wesołowski – członek.

Obecnie Koło zrzesza 25 członków posiadających 790 uli, którzy przy zmieniającej się sytuacji w gospodarce rynkowej, potrafią gospodarzyć, osiągając zadowalające efekty ekonomiczne z pasiek. Mając wartościowe reprodukcyjne matki pszczele, potrafimy, wykorzystując ramkę Jentera, odchować wysokiej jakości młode matki pszczele do dalszego chowu, pozwalające osiągnąć bardzo dobre wyniki produkcyjne, przy ciągle pogarszającej się bazie pożytkowej (stale malejąca powierzchnia upraw roślin miododajnych na gruntach ornych). Stosujemy nowoczesne metody poddawania matek pszczelich, modernizujemy ule i pracownie pszczelarskie, by sprostać rosnącym wymaganiom higieniczno – sanitarnym.
Posiadając wagi pasieczne prowadzimy dokumentację przybytku nektaru w ulach. Pan Stanisław Trzaskawka, prowadząc program oceny terenowej matek pszczelich, ukierunkowuje, jakie rasy i linie pszczół najlepiej sprawdzają się w naszym terenie.

Od samego początku powstania Koła, dużą pomoc okazywał Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu. Wydawane biuletyny informacyjne dotyczące wiedzy pszczelarskiej i organizowane liczne wykłady naukowe z dziedziny pszczelarstwa o intensywnej gospodarce pasiecznej, hodowli matek pszczelich, chorób pszczół oraz ich zwalczania, znacząco podniosły wiedzę pszczelarską wśród pszczelarzy.

Każdego roku, u progu sezonu pszczelarskiego, WZP Poznań, przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Sielinku, organizują Forum Pszczelarskie, gdzie można zapoznać się z najnowszymi trendami w pszczelarstwie, dokonać wymiany poglądów, zaopatrzyć się w narzędzia i sprzęt pszczelarski.

Z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej, przy wydatnej pomocy biura WZP, realizowane są programy unijne wspierające polskie pszczelarstwo. Stosując leki przeciw chorobom i pasożytom pszczół, zwracana jest bardzo duża uwaga na prawidłowe zastosowanie leków, by pozyskane produkty pszczele od leczonych pszczół nie były skażone pozostałościami substancji leczniczych.

W 2004 i 2005 roku zorganizowano kurs Mistrza Pszczelarza, gdzie wykładowcami byli profesorowie z Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli.
Kurs ukończyło dwoje członków naszego Koła.
 
Od szeregu lat lokalną pomoc udziela Urząd Gminy w Niechanowie. Koło korzysta nieodpłatnie z sali Gminnego Ośrodka Kultury. Członkowie mają możliwość otrzymania, w ramach gminnych nasadzeń, sadzonek drzew i krzewów miododajnych, otrzymują wsparcie finansowe na walkę z warrozą. Przy współpracy z Urzędem Gminy realizowany jest program edukacji rolników w celu racjonalizacji stosowanych środków ochrony roślin w rolnictwie, dla dobra wspólnego rolników, działkowców i pszczelarzy.

Ze względu na potrzebę ściślejszej współpracy pszczelarzy powiatu gnieźnieńskiego ze Starostwem, dzięki inicjatywie Pana Jana Kwaśniewskiego, prezesa Koła Pszczelarzy w Gnieźnie, w dniu 15 stycznia 2004 roku, powołano do życia Powiatowy Zarząd Kół Pszczelarzy w Gnieźnie, w skład, którego weszło także Koło w Niechanowie.
W 2005 roku, z inicjatywy członków Koła Pszczelarzy w Gnieźnie, podjęto starania ufundowania sztandaru.

18 czerwca 2006 roku w Katedrze Gnieźnieńskiej w obecności dostojnych gości i licznych pocztów sztandarowych, dokonano poświęcenia sztandaru Pszczelarzy Ziemi Gnieźnieńskiej.
Trud finansowy ufundowania tego sztandaru podjęli także członkowie Koła w Niechanowie i znacząco wsparli zaszczytny cel.

Za zasługi dla funkcjonowania pszczelarstwa na terenie gminy Niechanowo, na mocy uchwały Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu, w 2001 roku, odznaczeni srebrną odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie, zostali:
 - Stanisław Kowynia;
 - Feliks Stefankiewicz;
 - Wacław Wesołowski;
 - Krzysztof Jarus;
 - Jerzy Kozanecki;
 - Jerzy Mączak.

Podczas uroczystości poświęcenia sztandaru Pszczelarzy Ziemi Gnieźnieńskiej, 18 czerwca 2006 roku, z rąk skarbnika PZP p. Romana Kowalaka, srebrną odznaką PZP odznaczeni zostali:
 - Hieronim Kozanecki;
 - Mieczysław Zieliński;
 - Jan Malczyk,
a podczas obrad XIII Forum Pszczelarskiego w Sielinku, 31 marca 2007 roku, z rąk prezydenta PZP, p.Tadeusza Sabata, złotą odznaką odznaczeni zostali:
 - Stanisław Trzaskawka;
 - Krzysztof Jarus


To pszczoły i ich życie nas tutaj przywiodły, to pszczoły nas zjednoczyły. Pasja zajmowania się pszczelarstwem, klimat ula i otaczającej go przyrody, są podstawową przesłanką i wartością dla pszczelarza, która nie przemija, chociaż po drodze pojawiają się problemy i kłopoty. Dla prawdziwego pszczelarza zysk ze swojej pracy jest sprawą drugorzędną. To rolnik i pszczelarz, we współczesnym świecie, jest kustoszem naszego krajobrazu.

Opracował: Krzysztof Jarus

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
Kalendarz wydarzeń
2024

N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 
Mapa
 
Zapraszamy na stronę SP w Niechanowie...
Zapraszamy na stronę internetową SP w Jarząbkowie
Zapraszamy na stronę UKS Błyskawica...
GLKS Pelikan Niechanowo zaprasza...
HISTORIA KOŁA PSZCZELARZY W NIECHANOWIE...
Zapraszamy na naszą stronę...
Gminny Ośrodek Kultury w Niechanowie...
Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej...
System Informacji Przestrzennej - Gmina Niechanowo
Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo
XXV Ogólnopolski Bieg Niechana
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niechanowie
Punktem Wspierania Biznesu
Akademia Piłkarska Niechanowo
Gmina Niechanowo - kanał filmowy na YouTube
Gmina Niechanowo na FB
Koło Gospodyń Wiejskich w Cielimowie „Atomówki Cielimowo”
 
Subskrypcja

Zapraszamy do korzystania z naszego biuletynu informa-
cyjnego. Prosimy wpisać swój adres e-mail w pole poniżej.
dopisz
  
  
Aktualności|Sesje Rady Gminy|Budżet Gminy|Urzędy i instytucje|Kultura i oświata|Katalog firm|Ogłoszenia|Kontakt
© Gmina Niechanowo | on line: 2 odwiedzin: 5097323