Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
czwartek 25 kwietnia 2024 | imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl Biuletyn Informacji Publicznej   
Aktualności
Nasze władze
Atrakcje turystyczne
Plan gminy
Komunikacja
Katalog firm
Menu

ZPORR
URZĄD GMINY
PREZENTACJA GMINY
GOSPODARKA
INFORMATOR
Działalność profilaktyczna i pomocowa
KULTURA
GOK
SPORT
OŚWIATA
Biblioteka Publiczna
Oferta biblioteki...
OSiW OHP Niechanowo
OSP Niechanowo
Koło Pszczelarzy...
Z KART HISTORII
Wieś Kędzierzyn
REKLAMA FIRM
Kalendarz imprez
Świetlice...
Rewolucja śmieciowa
Informacje dla pracodawców...
Wybory Prezydenta RP 2015...
Referendum 2015...
Wybory Parlamentarne 2015
Wybory samorządowe 2018
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Wybory do Parlamentu RP - 2019...
RODO
Galeria
Sonda
Plany budowy ścieżek rowerowych...
Czy jest Pan/Pani zwolennikiem budowy ścieżek rowerowych na terenie naszej gminy (Gniezno-Niechanowo oraz Niechanowo-Cielimowo)?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Zobacz wyniki | Głosuj
  
  
Dożynki Gminne 2017...
  

Nieco później niż zwykle, bo 3 września odbyło się Święto Plonów w naszej gminie. Uroczystość rozpoczęła się dziękczynną Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Niechanowie, którą odprawił proboszcz niechanowskiej parafii ks. kanonik Andrzej Ziółkowski.

Po uroczystej mszy barwny korowód dożynkowy przeszedł w asyście Orkiestry Dętej z Mogilna na Planty, gdzie rozpoczęła się główna ceremonia dożynkowa.

Gospodarz Gminy Eugeniusz Zamiar powitał wszystkich przybyłych i tym samym oficjalnie rozpoczął Dożynki Gminne 2017. W swoim przemówieniu nawiązał do sierpniowej nawałnicy.

„Tegoroczne dożynki są inne niż zwykle. Pomimo że jest radość, to ta radość jest inna. Bowiem dzisiejsze święto obchodzimy w cieniu nawałnicy jaka w dniu 11 sierpnia również dotknęła i nie ominęła naszej gminy, niszcząc wiele dachów, budynków gospodarczych, czyniąc spustoszenie w drzewostanie, infrastrukturze energetycznej, a także komunalnej. Tegoroczne dożynki jak Państwo wiecie miały odbyć się w dniu 20 sierpnia, ale wówczas nie było klimatu do świętowania. Zastanawialiśmy się czy przesunąć termin czy w ogóle odwołać. Uznaliśmy jednak, że powinny się one odbyć bo pomimo tego co się wydarzyło mamy Bogu za co dziękować. Dziękujemy za to, że mamy chleb, ale dziękujemy też, że ta nawałnica nie dotknęła nas w takim rozmiarze jak dotknęła wiele gmin, chociażby gminy sąsiednie Czerniejewo, Mieleszyn, czy miasto Gniezno.”

W dalszej części skierował również wiele słów do rolników, głównych bohaterów tego święta: „W dniu gminnego święta plonów, z wdzięcznością chylę przed Wami czoła dziękując za chleb codzienny. Zawdzięczamy to Waszej ciężkiej pracy. Jestem świadomy waszego trudu i wielu poświęceń. W imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców dziś oddaję Wam należny szacunek i dziękuję z całego serca. Wiem, że Wasza praca jest uzależniona od wielu czynników przyrodniczych, klimatycznych czego szczególnie doświadczyliśmy w tym roku. Ale tez wiem, że troskliwe i doświadczone oko gospodarza czuwa nad tym, aby zebrać jak najobfitsze plony.”

Po wystąpieniu wójta miał miejsce uroczysty obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu „Róża”. Starostowie dożynek Maria Kozanecka i Robert Guziałek tradycyjnie wręczyli chleby dożynkowe na ręce Wójta Gminy Niechanowo Eugeniusza Zamiara oraz Proboszcza Parafii w Niechanowie ks. kan. Andrzeja Ziółkowskiego. Następnie chleby podzielono między mieszkańców gminy i przybyłych gości.

Po przemówieniach zaproszonych gości nastąpiło wręczenie nagród w konkursach dożynkowych. W tym roku Wójt Gminy Niechanowo ogłosił dwa konkursy; na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” i na „Najładniejszą dekorację dożynkową w gminie.”

Spośród wieńców pierwsze miejsce zdobył wieniec sołectwa Trzuskołoń, następnie dwa równorzędne drugie miejsca przypadły sołectwom Arcugowa i Niechanowa, a trzecie miejsce zdobył wieniec Jarząbkowa.

Natomiast za najładniejszą dekorację dożynkową komisja konkursowa uznała dekorację Nowejwsi, na kolejnych miejscach uplasowały się Gurowo i Żelazkowo. Partnerem konkursów była ENEA Oświetlenie Spółka z o.o.

Później odbyła się mniej oficjalna część uroczystości. Był koncert Orkiestry Dętej z Mogilna oraz występy zaproszonych gwiazd. Publiczność zabawiali Urszula Chojan & „Country Show Band”, zespół DROSSEL oraz jak zwykle DJ Snake & DJ Mavi.

Tradycyjnie, wśród atrakcji dożynkowych nie mogło zabraknąć loterii fantowej, która od lat cieszy się ogromną popularnością, a to za sprawą sponsorów, którzy ufundowali wspaniale nagrody. Było również wesołe miasteczko dla dzieci, a „Kubuś Puchatek” i „Tygrysek” częstowali najmłodszych cukierkami. Zainteresowani mogli również skorzystać z oferty prezentowanej przez firmy działające na rzecz rolnictwa oraz spróbować pysznych ciast, które przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Niechanowa.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
Kalendarz wydarzeń
2024

N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 
Mapa
 
Zapraszamy na stronę SP w Niechanowie...
Zapraszamy na stronę internetową SP w Jarząbkowie
Zapraszamy na stronę UKS Błyskawica...
GLKS Pelikan Niechanowo zaprasza...
HISTORIA KOŁA PSZCZELARZY W NIECHANOWIE...
Zapraszamy na naszą stronę...
Gminny Ośrodek Kultury w Niechanowie...
Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej...
System Informacji Przestrzennej - Gmina Niechanowo
Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo
XXV Ogólnopolski Bieg Niechana
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niechanowie
Punktem Wspierania Biznesu
Akademia Piłkarska Niechanowo
Gmina Niechanowo - kanał filmowy na YouTube
Gmina Niechanowo na FB
Koło Gospodyń Wiejskich w Cielimowie „Atomówki Cielimowo”
 
Subskrypcja

Zapraszamy do korzystania z naszego biuletynu informa-
cyjnego. Prosimy wpisać swój adres e-mail w pole poniżej.
dopisz
  
  
Aktualności|Sesje Rady Gminy|Budżet Gminy|Urzędy i instytucje|Kultura i oświata|Katalog firm|Ogłoszenia|Kontakt
© Gmina Niechanowo | on line: 2 odwiedzin: 5082971