Dostojnie, uroczyście, ale przede wszystkim radośnie obchodzono Dzień Niepodległości już na III Balu Niepodległościowym, który odbył się w niechanowskim pałacu 10.11.2014r.
Tradycyjnie gości wjeżdżających na teren parku, witał szpaler strażaków, trzymających pochodnie, co niewątpliwie potęgowało wrażenia.

Przybyłych gości witali organizatorzy, którzy przypinali gościom ozdobne, biało-czerwone kotyliony. Oficjalnego otwarcia Balu dokonali: Wójt Gminy Niechanowo Eugeniusz Zamiar, dyrektor Zespołu Szkół w Niechanowie Elżbieta Rzepecka-Roszak, kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP Arkadiusz Gaca oraz pomysłodawczyni, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodziców Ziemi Niechanowskiej Grażyna Kozanecka.

Pani Elżbieta Rzepecka-Roszak rozpoczęła niepodległościowe świętowanie od recytacji słów piosenki Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską", goście włączyli się śpiewając refren. Pan wójt powitał ciepłymi słowami przybyłych gości, natomiast Pan Arkadiusz Gaca przedstawił szczytną ideę balu następującymi słowami: "Celem Balu jest wsparcie finansowe rodziny naszego podopiecznego, Sebastiana. Jest on uczniem naszej szkoły, w której uczył się przez rok, obecnie powinien kontynuować naukę w klasie drugiej. Tuż po wręczeniu świadectwa, w lipcu dowiedzieliśmy się, że znajduje się w szpitalu, po zdiagnozowaniu nowotworu pnia mózgu’’. Kierownik OSiW podziękował wszystkim za przybycie na niechanowski bal.

Następnie p. Grażyna Kozanecka podzieliła się refleksją na temat niepodległości, która była różnie rozumiana w naszej historii. Powiedziała: "Dobrze wiemy, jaką cenę zapłaciły minione pokolenia za wolność i niepodległość. Większość z nas tu obecnych pamięta inne daty i okoliczności, w których nam mówiono kiedy mamy świętować, wbrew oczywistym faktom historycznym. Po transformacji zaczęliśmy świętować 11 listopada. Musieliśmy nauczyć się tego święta i uczymy się go do dziś. W ubiegłym roku i wcześniej widzieliśmy jak polaryzują się ludzkie poglądy i jaką to przybierało formę. Nie wiem czy wiemy, jak świętować Niepodległość, która dziś nie tylko oznacza integralność terytorialną. Jesteśmy bowiem świadkami konfliktów lokalnych i tych na świecie, ale także a może przede wszystkim konfliktów cywilizacyjnych i kulturowych. Doświadczamy tego w Europie, gdzie stwierdzono, że wielokulturowe społeczeństwa się nie sprawdziły. Zatem mamy powód do zadumy i refleksji, w której nie może zabraknąć aktualnej oceny wydarzeń społecznych i politycznych".
Była również obecna mama Sebastiana - Wioletta Kaszak, która dziękując za okazaną pomoc powiedziała, że "Stan Sebastiana jest obecnie określany jako przewlekle ciężki. Wyniki nie są zbyt dobre, ale potrzebna jest praktycznie każda pomoc."

Kolejnym punktem programu było odtańczenie poloneza przez grupę młodzieży z miejscowego gimnazjum pod opieką p. Anny Stefańskiej i organizatorów.

Gościom bawiącym się na trzecim Balu Niepodległości, przygrywał zespół Alex Brat Band z Poznania, a dodatkowo wydarzenie urozmaicił występ aktorów z warszawskiego teatru „Rampa”.

Głos Roberta Kowalskiego roznosił się po pałacowych salach a uczestnicy Balu chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania.

Organizatorzy nie zapomnieli również o głównym sponsorze artystycznego wieczoru i koncertu Zespołu z Teatru „Rampa” w Warszawie - Panu Tadeuszu Rzepeckim. Wręczyli gościowi grawerton z podziękowaniem za dotychczasową współpracę.

Pan Tadeusz określony mianem "Przyjaciela Gminy Niechanowo", już kilkakrotnie sponsorował artystyczne przedsięwzięcia, organizowane w GOK w Niechanowie.

Było coś dla duszy i oczywiście coś dla ciała. Wyśmienite menu przygotowała p. Elżbieta Piątek właścicielka kawiarni "Marylka".
Dzięki zaangażowaniu i dobroci ludzkich serc udało się zebrać kwotę 6.000 zł. na leczenie i rehabilitację Sebastiana.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom a szczególnie tym osobom, które przyczyniły się do organizacji Balu, Paniom: Agnieszce Kamińskiej, Teresie Jabłońskiej, Marzannie Trzaskawka, Ewie Kaczmarek za wystrój, paniom ze SRZN za wyśmienite wypieki, Marii Kosz za wyjątkowe kotyliony, a Hannie Jakubowskiej i Arturowi Babikowi za podarowane własne prace plastyczne. Za zdjęcia dziękujemy p.Marianowi Guziałkowi.

Impreza, która trwała do późnych godzin nocnych, po raz kolejny pokazała, że istnieje potrzeba radosnego świętowania kolejnych rocznic odzyskania niepodległości, przy czym warto pomagać innym, zwłaszcza jeśli są to chore dzieci i młodzież.

Przedstawiamy listę sponsorów (kolejność przypadkowa):
- Krzysztof Trzaskawka, Niechanowo, firma ,,Pelikan”
- Gospodarstwo Rolno-Hodowlane, Żydowo
- Zakład Wykonawstwa Sieci Energetycznych, Cielimowo
- S. Piotrowski, S. Radzicki
- Firma Wielobranżowa TRANS-STACH Niechanowo
- Bank Spółdzielczy Niechanowo
- Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Żelazkowo
- Bar ,,Smakołyk” Cielimowo
- Marian Sanok
- Małgorzata i Andrzej Mikołajczak, Niechanowo
- Alina i Edward Kościańscy
- Maria i Izabela Wichniewicz
- Elżbieta i Jerzy Nowak
- Lucyna i Marek Gotowała
- Aleksandra i Krzysztof Ostrowscy
- Justyna i Karol Łyskawa
- Renata Bartłomiejczak, Małachowo