Polskie słowo „patriotyzm” pochodzi od greckiego słowa Patria i według Encyklopedii Powszechnej PWN oznacza „wszelkie umiłowanie ojczyzny jako miejsca swojego pochodzenia lub zamieszkania. Ojczyzną w tym sensie może być okolica lub region, do którego jednostka jest szczególnie przywiązana (w takim wypadku mówi się o patriotyzmie lokalnym i ojczyźnie prywatnej)”.
Młodzież OSiW przed Pałacem w Arcugowie
Ziemia gnieźnieńska a szczególnie okolice Niechanowa są dla uczestników Ośrodka miejscem w którym żyją i pracują. Jest to teren o bogatej historii czego świadectwem są dwory i płace znajdujące się w Niechanowie i w najbliższej okolicy.
Pan Stanisław barwnie opowiada historię swojej rodziny
W ramach zajęć wychowawczych przeprowadzono dwa przedsięwzięcia. Chcąc poznać bogate dziedzictwo niechanowskich ziem, młodzież OSiW w Niechanowie wybrała się 6 września, pod opieką wychowawców Łukasza Skorego oraz Wojciecha Serkowskiego na pieszą wycieczkę do Arcugowa. Dzień później 7 września, pan Marek Brzózka przeprowadził zajęcia poświęcone tematyce wojny obronnej we wrześniu 1939 roku.
Spotkanie z właścicielem Pałacu
6 września przy sprzyjającej pogodzie przeszliśmy pieszo do Arcugowa. W tej wsi znajduje się neogotycki Pałac wzniesiony w 1815 roku przez Michała Różnowskiego. Później pałac przeszedł w ręce znanej w Polsce rodziny Rzewuskich. Wszyscy zwiedzający ten kompleks pałacowo parkowy, mają jeszcze okazję poznać historię tego miejsca od samego źródła, ponieważ osobą, która oprowadzała nas był przedwojenny właściciel Arcugowa, pan Stanisław Becker, który doskonale pamięta przedwojenne czasy świetności arcugowskiego Pałacu. Taką żywą historię poznaje się z ogromnym zaciekawieniem, szczególnie gdy Pan Stanisław opowiadał o przedwojennym, codziennym życiu w Pałacu.
Rozpoczęcie programu „Z historią na ty”
7 września zgromadziliśmy się, by przypomnieć sobie historię kampanii wrześniowej w 1939 roku. Zajęcia prowadzone przez pana Marka Brzózkę związane są z realizacją programu profilaktyczno – wychowawczego „Z historią na Ty”. W czasie spotkania w sposób szczególny poznaliśmy historię obrony Wizny, która w naszych dziejach nazywana jest Polskimi Termopilami. Do dnia dzisiejszego budzi podziw postawa 720 obrońców, którzy stawiali opór 42 tysiącom Niemców.
Wysłuchanie prelekcji o wojnie obronnej 1939 roku w barwach narodowych
Drugim ważnym elementem zajęć było przypomnienie agresji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. Historią, która do dnia dzisiejszego budzi nasz sprzeciw i niezrozumienie jest związany z tą agresją mord na polskich oficerach w Katyniu, Starobielsku czy Ostaszkowie.
Wydawać by się mogło, że „to stare dzieje” ale po tych zajęciach lepiej rozumiemy: kim jesteśmy, jakie jest nasze dziedzictwo a przede wszystkim, jaka odpowiedzialność spoczywa na nas aby pielęgnować tak bogatą historię naszej Ojczyzny i ziemi na której mieszkamy.