Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
sobota 13 kwietnia 2024 | imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław Biuletyn Informacji Publicznej   
Aktualności
Nasze władze
Atrakcje turystyczne
Plan gminy
Komunikacja
Katalog firm
Menu

ZPORR
URZĄD GMINY
PREZENTACJA GMINY
GOSPODARKA
INFORMATOR
Działalność profilaktyczna i pomocowa
KULTURA
GOK
SPORT
OŚWIATA
Biblioteka Publiczna
Oferta biblioteki...
OSiW OHP Niechanowo
OSP Niechanowo
Koło Pszczelarzy...
Z KART HISTORII
Wieś Kędzierzyn
REKLAMA FIRM
Kalendarz imprez
Świetlice...
Rewolucja śmieciowa
Informacje dla pracodawców...
Wybory Prezydenta RP 2015...
Referendum 2015...
Wybory Parlamentarne 2015
Wybory samorządowe 2018
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Wybory do Parlamentu RP - 2019...
RODO
Galeria
Sonda
Plany budowy ścieżek rowerowych...
Czy jest Pan/Pani zwolennikiem budowy ścieżek rowerowych na terenie naszej gminy (Gniezno-Niechanowo oraz Niechanowo-Cielimowo)?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Zobacz wyniki | Głosuj
  
  
Dożynki Powiatowo-Gminne 2010...
  

Dożynki to jedno z największych świąt na polskiej wsi. Po ścięciu ostatnich kłosów zboża rolnicy obchodzą uroczyste święto dziękczynienia za dary Ziemi. Dożynki z tradycyjnymi elementami Mszą Św., korowodem Dożynkowym, wieńcami, są również świadectwem pielęgnowania polskiego dziedzictwa narodowego.

W niedzielę 5 września rolnicy z terenu Powiatu Gnieźnieńskiego mogli podziękować za tegoroczne plony podczas Dożynek Powiatowo - Gminnych, które odbyły się w Niechanowie. Były one tradycyjnym dziękczynieniem za zbiory i okazją do podziękowania rolnikom za całoroczny trud. – Dziękuję wam za ciężką pracę, za ten bochen chleba, za gospodarność i troskę o lepsze jutro. To od rolników wielu mogłoby się uczyć pracowitość i zaradności – podkreślił Krzysztof Ostrowski, starosta powiatu gnieźnieńskiego.

– Aura nie była w tym roku sprzyjająca. Wprawdzie nasze tereny ominęły powodzie, ale częste i obfite deszcze spowodowały, że nie wszystko udało się zebrać z pól. Tym bardziej, za pracę w tak trudnych warunkach, należą się rolnikom podziękowania – zauważył Eugeniusz Zamiar, wójt gminy Niechanowo.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła przez ks. proboszcza Józefa Szermenta.

Po nabożeństwie korowód dożynkowy, na czele z Samorządową Orkiestra Dętą, pocztami sztandarowymi i pięknymi wieńcami dożynkowymi z każdej gminy, ruszył na niechanowskie Planty, gdzie odbyła się dalsza część święta plonów.

Tuż po obrzędach dożynkowych, zaprezentowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Wrzesińska”, starostowie dożynek powiatowych wraz z asystentami oraz starostowie dożynek gminnych przekazali bochny chleba z tegorocznej mąki na ręce gospodarzy uroczystości: starosty Krzysztofa Ostrowskiego i wójta Eugeniusza Zamiara.

Starościną dożynek powiatowych była Halina Święciochowska, która wraz z mężem Adamem prowadzi 27-hektarowe gospodarstwo w miejscowości Gurówko. Produkcja roślinna to przede wszystkim ziemniaki przemysłowe, jęczmień, pszenica i żyto. Państwo Święciochowscy są również hodowcami trzody chlewnej i bydła.

Starostą dożynek powiatowych był natomiast Marek Michalak, który wraz z żona Stefanią prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 66 hektarów w Mijanowie. W tym nowoczesnym, zmechanizowanym gospodarstwie dominuje produkcja trzody chlewnej, chociaż państwo Michalakowie zajmują się także uprawą rzepaku oraz zbóż. Pan Marek jest laureatem VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”, a w tym roku otrzymał również odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa”.

Asystentami starostów dożynek powiatowych byli: Mariola Jurgońska, która wraz z mężem Wojciechem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 47 hektarów w miejscowości Ławki, oraz Tomasz Strzyż, który wraz z żoną Agnieszką gospodaruje na 22 hektarach w Trzuskołoniu. Starostą dożynek gminnych gminy Niechanowo był z kolei Robert Szeląg, a starościną dożynek gminnych Justyna Bartłomiejczak.
Pani Justyna wspólnie z mężem Adamem prowadzi dwudziestosześciohektarowe gospodarstwo rolne w Gurówku. Produkcja roślinna to przede wszystkim kukurydza, pszenica, jęczmień oraz pastwiska. Państwo Bartłomiejczak są również hodowcami bydła mlecznego. Pani Starościna Gminna jest także mamą czwórki dzieci.
Pan Robert razem z żoną Bernardettą prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Czechowo. Na dwudziestu trzech hektarach uprawiane są przede wszystkim kukurydza, pszenica, jęczmień oraz rzepak. Nasz starosta jest również hodowcą bydła opasowego i trzody chlewnej. Pan Robert jest ojcem trójki dzieci .

„Przekazujemy Ci bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów
Dziel go nie za dużo nie za mało aby go wszystkim stało” – powiedział Starosta Dożynek - Marek Michalak przekazując chleb Staroście Gnieźnieńskiemu i Wójtowi Gminy Niechanowo. Obaj gospodarze z szacunkiem przejęli symboliczny dar ziemi i obiecali, że będą dzielić chleb sprawiedliwie, tak, aby nikomu go nie zabrakło.

Obaj gospodarze dożynek zawrócili się do rolników ze słowami podziękowań. – Dziękuję wam za ciężką pracę, za ten bochen chleba, za gospodarność i troskę o lepsze jutro. To od rolników wielu mogłoby się uczyć pracowitość i zaradności. Dziękuję też za niezmienną miłość do polskiej Ziemi i kultywowanie polskiej tradycji, a także za to, że w takim duchu wychowujecie swoje dzieci – podkreślił Krzysztof Ostrowski, starosta powiatu gnieźnieńskiego. – Zmieniała się polska wieś poprzez wieki, ale to co najważniejsze w tym dzisiejszym święcie pozostało niezmienne. To jest dziękczynienie za plony, radość z dobrze wykonanej pracy, szacunek dla tradycji, szacunek dla chleba. Aura nie była w tym roku sprzyjająca. Wprawdzie nasze tereny ominęły powodzie, ale częste i obfite deszcze spowodowały, że nie wszystko udało się zebrać z pól. Tym bardziej, za pracę w tak trudnych warunkach, należą się rolnikom podziękowania – zauważył Eugeniusz Zamiar, wójt gminy Niechanowo.

Obecni na uroczystości goście podkreślali znaczenie rolniczego trudu, dostrzegali problemy z tegoroczną, zmienną pogodą, dziękowali za trud i życzyli rolnikom zdrowia, pomyślności, dostatku. O dających się rolnikom we znaki zmianach klimatu, anomaliach pogodowych, a co za tym idzie, konieczności prowadzenia inwestycji regulujących gospodarkę wodną na terenie Wielkopolski mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Poseł Paweł Arndt przypomniał, że dożynki to czas dziękowania Stwórcy za plony i rolnikom za ciężką, całoroczną pracę. Poseł Zbigniew Dolata zwrócił uwagę, że polscy rolnicy dostają unijne dopłaty o połowę mniejsze niż rolnicy z krajów „starej Unii”. Zaznaczył, że zadaniem rządu powinno być jak najszybsze doprowadzenie do wyrównania wysokości dopłat. Te słowa sprowokowały senatora Piotra Gruszczyńskiego, który oświadczył, że uważa za niestosowne wykorzystywanie tego typu wystąpień do uprawiania propagandy politycznej. Poseł Tadeusz Tomaszewski zaapelował o zgodę i działanie zawsze w duchu współpracy, tak, jak to się, jego zdaniem, udaje w małych, gminnych samorządach. Danuta Winiarska, przewodnicząca Rady Powiatu Gnieźnieńskiego przypomniała, że rolnicy z naszego powiatu przeprowadzili zbiórkę zboża dla powodzian, a Jacek Kowalski, prezydent Gniezna, zakończył oficjalne wystąpienia pozdrowieniami z królewskiego Gniezna i życzeniami pomyślności dla rolników.

Po przemówieniach nastapiło uhonorowanie najlepszych rolników. Odznakę honorową „zasłużony dla rolnictwa”, przyznaną przez Ministra Rolnictwa otrzymali: Józef Stachowiak ze Strzyżewa Paczkowego oraz Janusz Winiarski z Niechanowa, natomiast odznaki honorowe „Za zasługi dla Kółek Rolniczych”, przyznane przez Zarząd Krajowy Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych odebrali: Zbigniew Kucharski z Karsewa, Antoni Rogulski z Trzuskołonia i Sylwester Guziałek z Niechanowa.

Ponadto swoje wyróżnienia przyznał starosta Krzysztof Ostrowski. Otrzymali je: Leszek Wędzikowski (Kąpiel, gm. Czerniejewo), Jacek Bartz (Mnichowo, gm. Gniezno), Symforian Ignaczak (miasto Gniezno), Halina i Józef Nowakowie (Sławno, gm. Kiszkowo), Jarosław Nitka (Dębnica, gm. Kłecko), Karolina i Sławomir Kujawscy (Owieczki, gm. Łubowo), Rafał Kierzek (Malczewo, gm. Niechanowo), Ryszard Hartwich (Kędzierzyn, gm. Niechanowo), Karol Marciniak (Karsewo, gm. Niechanowo), Maria i Wojciech Bogusiewicz (Wydartowo, gm. Trzemeszno), Stanisław Janas (Gaj, gm. Witkowo), Grzegorz Pękała (Popowo Tomkowe, gm. Mieleszyn).

Po części oficjalnej uroczystości, przyszła pora na artystyczne i festynowe atrakcje, których nie brakowało. Na scenie zaprezentowała się Samorządowa Orkiestra Dęta, pod kierunkiem Marcina Makohońskiego, był też program specjalny dla dzieci. Po nich wystąpił kabaret Marek Mality i Iwony Niedzielskiej „Siwy dym”, a o godz. 21.00 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru – Haliny Frąckowiak. Pani Halina przypomniała swoje największe przeboje m. in. Pogoda dla bogaczy, Papierowy księżyc, Napisz proszę, Dancing Queen, Mały elf.

Podczas Dożynek dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska promocyjne różnych firm, kolejki ustawiały się do punktów gastronomicznych, dzieci szalały w powietrznych zamkach, zjeżdżalniach, a także na trampolinie.

Powodzenie miały także losy loterii fantowej z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród nich były telewizor plazmowy, lodówka, pięć rowerów, artykuły gospodarstwa domowego i sprzęt elektroniczny.

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  3  4  5  

 
wszystkich zdjęć: 32

1  2  3  4  5  
 
«« wstecz
drukuj
Kalendarz wydarzeń
2024

N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 
Mapa
 
Zapraszamy na stronę SP w Niechanowie...
Zapraszamy na stronę internetową SP w Jarząbkowie
Zapraszamy na stronę UKS Błyskawica...
GLKS Pelikan Niechanowo zaprasza...
HISTORIA KOŁA PSZCZELARZY W NIECHANOWIE...
Zapraszamy na naszą stronę...
Gminny Ośrodek Kultury w Niechanowie...
Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej...
System Informacji Przestrzennej - Gmina Niechanowo
Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo
XXV Ogólnopolski Bieg Niechana
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niechanowie
Punktem Wspierania Biznesu
Akademia Piłkarska Niechanowo
Gmina Niechanowo - kanał filmowy na YouTube
Gmina Niechanowo na FB
Koło Gospodyń Wiejskich w Cielimowie „Atomówki Cielimowo”
 
Subskrypcja

Zapraszamy do korzystania z naszego biuletynu informa-
cyjnego. Prosimy wpisać swój adres e-mail w pole poniżej.
dopisz
  
  
Aktualności|Sesje Rady Gminy|Budżet Gminy|Urzędy i instytucje|Kultura i oświata|Katalog firm|Ogłoszenia|Kontakt
© Gmina Niechanowo | on line: 1 odwiedzin: 5082310