Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
sobota 13 kwietnia 2024 | imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław Biuletyn Informacji Publicznej   
Aktualności
Nasze władze
Atrakcje turystyczne
Plan gminy
Komunikacja
Katalog firm
Menu

ZPORR
URZĄD GMINY
PREZENTACJA GMINY
GOSPODARKA
INFORMATOR
Działalność profilaktyczna i pomocowa
KULTURA
GOK
SPORT
OŚWIATA
Biblioteka Publiczna
Oferta biblioteki...
OSiW OHP Niechanowo
OSP Niechanowo
Koło Pszczelarzy...
Z KART HISTORII
Wieś Kędzierzyn
REKLAMA FIRM
Kalendarz imprez
Świetlice...
Rewolucja śmieciowa
Informacje dla pracodawców...
Wybory Prezydenta RP 2015...
Referendum 2015...
Wybory Parlamentarne 2015
Wybory samorządowe 2018
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Wybory do Parlamentu RP - 2019...
RODO
Galeria
Sonda
Plany budowy ścieżek rowerowych...
Czy jest Pan/Pani zwolennikiem budowy ścieżek rowerowych na terenie naszej gminy (Gniezno-Niechanowo oraz Niechanowo-Cielimowo)?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Zobacz wyniki | Głosuj
  
  
Dożynki Gminne 2012...
  

Dożynki to jedno z największych świąt na polskiej wsi. Po ścięciu ostatnich kłosów zboża rolnicy obchodzą uroczyste święto dziękczynienia za dary Ziemi.

W ostatnią niedzielę 26 sierpnia rolnicy z terenu Gminy Niechanowo mogli podziękować za tegoroczne plony podczas Dożynek Gminnych, które odbyły się w Niechanowie.
Były one tradycyjnym dziękczynieniem za zbiory i okazją do podziękowania rolnikom za całoroczny trud.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Po nabożeństwie korowód dożynkowy, na czele z Orkiestra Dętą ze Słupcy, pocztami sztandarowymi i pięknymi wieńcami dożynkowymi, ruszył na niechanowskie Planty, gdzie odbyła się dalsza część święta plonów.

Wszystkich przybyłych powitał gospodarz Dożynek Wójt Gminy Niechanowo – Eugeniusz Zamiar – „W tym roku niepewności i obaw nie brakowało, przede wszystkim w okresie zimowym kiedy to wówczas duże mrozy bez pokrywy śnieżnej spowodowały spustoszenie w oziminach, duże obawy powodowały również występujące w innych częściach kraju i naszego regionu wichury i gradobicia, które dotychczas nas omijały ale w ostatnim tygodniu również i na terenie naszej gminy żywioł wichury pokazał swoje oblicze. Ale oprócz tych niepewności obaw była też nadzieja, że Bóg Stwórca pozwoli zebrać to co w efekcie końcowym wyda matka ziemia i pozwoli cieszyć się plonami” – powiedział Wójt Zamiar i dodał: „Dożynki to dla rolników i mieszkańców wsi ważna uroczystość, to wyraz wiary, miłości i wdzięczności Stwórcy za plony oraz błogosławieństwo w rolniczym trudzie. Dożynki to wreszcie czas aby podziękować tym, którzy na te podziękowania zapracowali, to czas podziękowań dla rolników. W tym szczególnym dniu dziękujemy wam i chylimy czoła przed wami.”

Tuż po obrzędach dożynkowych, zaprezentowanych przez Zespół z Klubu Seniora „Róża”, starostowie dożynek przekazali bochny chleba z tegorocznej mąki na ręce gospodarza uroczystości - wójta Eugeniusza Zamiara oraz proboszcza niechanowskiej parafii księdza Józefa Szermenta.

Wręczenia chleba dokonali Magdalena Rogulska prowadząca gospodarstwo rolne w miejscowości Trzuskołoń ukierunkowane na hodowlę bydła mlecznego oraz Czesław Tłoczek właściciel gospodarstwa rolnego w Mierzewie specjalizujący się w hodowli bydła mlecznego i koni.

Następnie Wójt Eugeniusz Zamiar i Ksiądz Proboszcz Józef Szerment rozdzielili otrzymany chleb wśród zaproszonych gości.

Obecni na uroczystości goście podkreślali znaczenie rolniczego trudu, dostrzegali problemy z tegoroczną, zmienną pogodą, dziękowali za trud i życzyli rolnikom zdrowia, pomyślności, dostatku.

Do rolników z okolic Niechanowa przemawiali poseł Paweł Arndt, kierownik BP ARiMR Beata Tamioła, listy adresowe przeczytali: w imieniu senatora Piotra Gruszczyńskiego i Starosty Gnieźnieńskiego Dariusza Pilaka - Danuta Winiarska, a w imieniu posła Tadeusza Tomaszewskiego Bartosz Wojciechowski.

Następnie Poseł Paweł Arndt wręczył odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Medale otrzymali Panowie Stefan Walczak z Arcugowa oraz Ireneusz Cieślewicz z Goczałkowa. Obaj Panowie swoimi wynikami osiąganymi w gospodarstwie, pracowitością jak i postawą społeczną wyróżniają się w swoim środowisku i zasłużyli na uhonorowanie odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Po części oficjalnej uroczystości, przyszła pora na artystyczne i festynowe atrakcje, których nie brakowało. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta ze Słupcy, zespół taneczny „ŚWIERSZCZE” z Trzemeszna. Kolejnym punktem programu był pokaz brazylijskiej sztuki walki CAPOIERA.

Wieczorem wystąpiła gwiazda wieczoru zespół AKCENT. Członkowie zespołu Zenon Martyniuk oraz Ryszard Warot zaprezentowali największe przeboje zespołu. Licznie zgromadzona publiczność bawiła się przy takich utworach jak m. in. „Pszczółka Maja”, „Moja gwiazda”, „Życie to są chwile”, „Królowa nocy” czy „Dziewczyna z klubu disco”.

Po koncercie zespołu AKCENT do późnych godzin nocnych trwała zabawa taneczna. Imprezę prowadzili DJ Snake & Dewi, którzy zabawiali publiczność w rytmie dance i disco. Dewi zdradziła, że już we wrześniu nastąpi premiera jej debiutanckiego utworu.

Podczas Dożynek dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska promocyjne różnych firm, takich jak Firma Szymański Gniezno, Przedsiębiorstwo Rolmasz Gniezno, Bek-Pasz Witkowo, KRUS Gniezno, Miody Owczarzak z Gniezna oraz Koło Pszczelarzy w Niechanowie.

Kolejki ustawiały się do punktów gastronomicznych, dzieci bawiły się w powietrznych zamkach, zjeżdżalniach, a także na trampolinie. Była również możliwość przejechania się kolejką oraz w siodle i w dorożce.

Powodzenie miały także losy loterii fantowej z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród nich była chłodziarko-zamrażarka, pralka automatyczna, meble, trzy rowery, artykuły gospodarstwa domowego i sprzęt elektroniczny, zboże, poduszki, kosze słodkości oraz wiele innych cennych nagród.

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  3  4  5  

 
wszystkich zdjęć: 66

1  2  3  4  5  
 
«« wstecz
drukuj
Kalendarz wydarzeń
2024

N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 
Mapa
 
Zapraszamy na stronę SP w Niechanowie...
Zapraszamy na stronę internetową SP w Jarząbkowie
Zapraszamy na stronę UKS Błyskawica...
GLKS Pelikan Niechanowo zaprasza...
HISTORIA KOŁA PSZCZELARZY W NIECHANOWIE...
Zapraszamy na naszą stronę...
Gminny Ośrodek Kultury w Niechanowie...
Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej...
System Informacji Przestrzennej - Gmina Niechanowo
Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo
XXV Ogólnopolski Bieg Niechana
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niechanowie
Punktem Wspierania Biznesu
Akademia Piłkarska Niechanowo
Gmina Niechanowo - kanał filmowy na YouTube
Gmina Niechanowo na FB
Koło Gospodyń Wiejskich w Cielimowie „Atomówki Cielimowo”
 
Subskrypcja

Zapraszamy do korzystania z naszego biuletynu informa-
cyjnego. Prosimy wpisać swój adres e-mail w pole poniżej.
dopisz
  
  
Aktualności|Sesje Rady Gminy|Budżet Gminy|Urzędy i instytucje|Kultura i oświata|Katalog firm|Ogłoszenia|Kontakt
© Gmina Niechanowo | on line: 1 odwiedzin: 5082427