REWOLUCJA ŚMIECIOWA ROZPOCZĘTA!!!
1 stycznia 2012 roku weszła w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ministerstwo Środowiska nowe przepisy określa mianem „rewolucji śmieciowej”. Dla gmin oznacza to realne przejęcie „władzy” nad odpadami komunalnymi oraz poprawę środowiska. Jakie w związku z tym czekają nas zmiany?
JAK BYŁO DO TEJ PORY?
Spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz właściciele nieruchomości sami decydowali o tym komu powierzyć wywóz śmieci. Każdy z podmiotów samodzielnie podpisywał umowę z przedsiębiorstwem, któremu powierzano odbiór i zagospodarowanie odpadów z gospodarstw domowych. W rezultacie, na jednej ulicy pojawiało się często kilka różnych pojazdów odpowiedzialnych za ich wywóz. W praktyce, gminy nie miały kontroli nad gospodarowaniem odpadami z ich własnego terenu, a przeciętny Polak nie był zobowiązany przepisami prawa do podpisywania umowy. Poważnym problemem stały się więc nielegalne wysypiska. Dziś to największy problem ekologiczny w Polsce, obok niskiego poziomu recyklingu, który obejmuje zaledwie 14% wszystkich odpadów, 78% wszystkich naszych śmieci nie jest odzyskiwane i trafia na wysypisko. W opinii Ministerstwa Środowiska nowe przepisy pozwolą skuteczniej zagospodarować ten niekontrolowany strumień odpadów.
JAKIE OBOWIĄZKI CZEKAJĄ GMINĘ?
Wójt z dniem 1 lipca 2013 roku zyska nowe kompetencje i nowe narzędzia do działania. Stanie się właścicielem śmieci na swoim terenie. Przejmie odpowiedzialność za wywóz, przetwarzanie odpadów komunalnych oraz wyznaczenie punktów selektywnej zbiórki odpadów. W związku z powyższym samorząd gminny został zmuszony de facto do podjęcia szeregu działań natury organizacyjnej, finansowej i prawnej.
Jednym z wymogów, jakie nakłada na gminę nowa ustawa to wybór – w drodze przetargu – przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za odbiór odpadów z naszych gospodarstw. Zwycięzca odpowiedzialny będzie za odbiór i wywóz odpadów do instalacji regionalnej.
Warunkiem wzięcia udziału w przetargu było wpisanie się do dnia 31.12.2012 roku do rejestru działalności regulowanej. Do w/w rejestru Gminy Niechanowo wpisało się 8 podmiotów gospodarczych, co może oznaczać, iż wszystkie wezmą udział w przetargu.
Więcej tutaj:
Najważniejsze informacje...
Podstawa prawna i wzory dokumentów...