Pałac w Niechanowie - Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Niechanowie
Pałac zbudowano na zamówienie hrabiego Stefana Garczyńskiego ze Zbąszynia - kasztelana rozpierskiego – herbu Kotwicz. Elewację frontową zdobi portyk dobudowany na początku XIX wieku podobnie jak przyległe do pałacu oficyny. Kolejnymi właścicielami pałacu byli Miełżyńscy – herbu Nowina, Potuliccy – herbu Grzymała oraz Żółtowscy – herbu Ogończyk w tym jako rezydenci ich bliscy krewni Skórzewscy – herbu Drogosław. Pałac otacza park (7,4 ha) o założeniu krajobrazowym z XIX wieku obsadzony dębami, klonami, lipami wielkolistnymi, jaworami, bukiem czerwonolistnym i sosną czarną oraz grabami formującymi aleję w części zachodniej.
W wyniku grabieży dokonanej przez okupanta w 1939 roku oraz późniejszych powojennych zmian przeznaczenia pomieszczeń budynku pałacu, z dawnego wystroju zachowały się jedynie fragmenty posadzek w holu i kuchni. Po 1945 roku w pałacu zlokalizowane były mieszkania, Szkoła Podstawowa z klasami 1-3, przedszkole, świetlica i biblioteka. W 1967 roku wraz z powstaniem PGR w Żydowie a następnie przemianowaniem go na Kombinat PGR kompleks pałacowo – parkowy przekazano w jego dyspozycję. W pałacu funkcjonowała restauracja, a obecne budynki warsztatów zajmowała garbarnia i kuśniernia. W 1992 roku wraz z likwidacją Kombinatu kompleks przeszedł na własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, która w 1993 przekazała go w zarząd Ochotniczym Hufcom Pracy celem utworzenia Ośrodka Szkolenia i Wychowania, który to do dnia dzisiejszego jest jego gospodarzem.
Ochotnicze Hufce Pracy pomagają młodzieży w wieku powyżej 15 roku życia, której start życiowy utrudniają różnego typu bariery i zagrożenia współczesnej rzeczywistości społecznej. Stanowią jedno z ogniw w systemie wychowania, resocjalizacji i reedukcji młodzieży zagrożonej demoralizacją, patologiami, a także przestępczością.
Młodzież w OSiW w Niechanowie podzielona jest na grupy. Praca z młodzieżą w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Niechanowie ukierunkowana jest na realizację celów rozwojowych, edukacyjnych i terapeutycznych. Zajęcia grupowe polegają na celowym stwarzaniu młodzieży nowych doświadczeń społecznych, zmianie sądów o rzeczywistości, zmiany zachowania i odreagowania emocjonalnego.
W oparciu o własne warsztaty szkoleniowo-produkcyjne Ośrodek realizuje dla klasy 2 i 3 gimnazjum przyuczenie do wykonywania określonej pracy w zawodach: murarz, stolarz,ogrodnik terenów zieleni oraz kucharz małej gastronomi zatrudniając ucznia jako pracownika młodocianego.
Uczestnicy OSiW OHP w Niechanowie mają zagwarantowane bezpłatne wyżywienie oraz zakwaterowanie w internacie. Istnieje także, możliwość podjęcia kształcenia w systemie bez zakwaterowania dla młodzieży z okolic Gniezna.