„KSIĄŻKA WITRAŻEM MALOWANA” – KONKURS PLASTYCZNY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci w wieku od 10 – 13 lat (klasy IV – VI) z województwa wielkopolskiego pt. KSIĄŻKA WITRAŻEM MALOWANA.
Czytasz książkę – opisy bohaterów, świat w którym żyją, ich przygody pozostają w Twojej wyobraźni. Często jakaś scena utrwala się na dłużej. Podziel się nią poprzez ilustrację do ulubionej książki. Najbardziej zapamiętany obraz namaluj w pracy konkursowej, przedstaw go w oknie witrażowym. Pamiętaj o umieszczeniu nazwiska autora i tytułu przeczytanej książki. Uważnie przeczytaj założenia regulaminowe.
W pracach konkursowych należy zastosować technikę witrażu.
Opis techniki witrażu:
Prace plastyczne wykonywane na konkurs „Książka witrażem malowana” mają przybliżyć dzieciom technikę witrażu. Witraż to obraz w oknie z kolorowych szybek, którego świetlistość jest zasługą promieni słonecznych. Projekty dzieci nie będą realizacją w klasycznej technice witrażu – konkurs nie dopuszcza projektów na szkle. Nie wymagamy znajomości konstrukcji witrażu. Nawet tak wielki mistrz witrażu jak Stanisław Wyspiański, zapominał w twórczym procesie, o konstrukcji. Jego witraże do dziś zachwycają nas w oknach krakowskich kościołów. Będzie to raczej obraz, projekt wstępny, pomysł na okno. Profesjonalne projekty witraży są wykonywane na papierze w małej skali a następny etap to projekt szczegółowy na dużym kartonie w formacie docelowym. Ostatnim etapem jest realizacja okna witrażowego w szkle.
Prace konkursowe będą więc projektami witrażu – co nie wyklucza, że mogą być małymi dziełami sztuki. Do wykonania można użyć papieru, bibuły, tkaniny (np. jedwabiu), folii lub pleksi. Pracę można wykonać w technice malarskiej – temperą, akwarelą, kredkami, pisakami. Można wykorzystać technikę kolażu, lub posłużyć się ażurem. Można używać specjalistycznych farb lub folii laserunkowych – przepuszczających światło, jak kolorowe szybki.
Proponujemy format prac nie większy niż A3. Można jednak kształtem owalu, koła lub prostokąta zakończonego ostrym lub łagodnym łukiem, podkreślić charakterystyczną dla witrażowych okien formę.
Prace konkursowe należy dostarczyć do 8 kwietnia 2011 roku do Biblioteki Publicznej Gminy Niechanowo, która następnie prześle je na adres organizatora konkursu.
Finał konkursu, połączony z otwarciem wystawy i wręczeniem nagród nastąpi 24 maja br. w siedzibie WBPiCAK w Poznaniu.
Osobą odpowiedzialną za realizację konkursu jest Domicylla Sierszchuła-Filipowska (tel. 061 66 40 874).
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zaprasza wielkopolskich bibliotekarzy, nauczycieli i animatorów kultury do udziału w konkursie na scenariusz imprezy bibliotecznej związanej z dziełem i osobą Czesława Miłosza pt. „Zamieszkać w teraz”
Prosimy o nadsyłanie do WBPiCAK w Poznaniu scenariuszy wieczorów literackich, wystaw, projektów edukacyjnych i lekcji bibliotecznych, dyskusji itp. Mile widziane będą nowe, niekonwencjonalne formy. Ma to być scenariusz dowolnej imprezy inspirowanej twórczością Czesława Miłosza.
Prace prosimy przysyłać na adres: rokmilosza@gmail.com do 10 kwietnia 2011 r. lub w formie papierowej z dołączoną wersją elektroniczną do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, ul. Prusa 3, 60-819 Poznań.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2011 r. na konferencji poświęconej twórczości Czesława Miłosza.