Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
sobota 13 kwietnia 2024 | imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław Biuletyn Informacji Publicznej   
Aktualności
Nasze władze
Atrakcje turystyczne
Plan gminy
Komunikacja
Katalog firm
Menu

ZPORR
URZĄD GMINY
PREZENTACJA GMINY
GOSPODARKA
INFORMATOR
Działalność profilaktyczna i pomocowa
KULTURA
GOK
SPORT
OŚWIATA
Biblioteka Publiczna
Oferta biblioteki...
OSiW OHP Niechanowo
OSP Niechanowo
Koło Pszczelarzy...
Z KART HISTORII
Wieś Kędzierzyn
REKLAMA FIRM
Kalendarz imprez
Świetlice...
Rewolucja śmieciowa
Informacje dla pracodawców...
Wybory Prezydenta RP 2015...
Referendum 2015...
Wybory Parlamentarne 2015
Wybory samorządowe 2018
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Wybory do Parlamentu RP - 2019...
RODO
Galeria
Sonda
Plany budowy ścieżek rowerowych...
Czy jest Pan/Pani zwolennikiem budowy ścieżek rowerowych na terenie naszej gminy (Gniezno-Niechanowo oraz Niechanowo-Cielimowo)?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Zobacz wyniki | Głosuj
  
  
Dożynki Gminne 2011...
  

Dożynki to jedno z największych świąt na polskiej wsi. Po ścięciu ostatnich kłosów zboża rolnicy obchodzą uroczyste święto dziękczynienia za dary Ziemi. Dożynki z tradycyjnymi elementami Mszą Św., korowodem dożynkowym, wieńcami, są również świadectwem pielęgnowania polskiego dziedzictwa narodowego.

W ostatnią niedzielę 28 sierpnia rolnicy z terenu Gminy Niechanowo mogli podziękować za tegoroczne plony podczas Dożynek Gminnych które odbyły się w Niechanowie. Były one tradycyjnym dziękczynieniem za zbiory i okazją do podziękowania rolnikom za całoroczny trud.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła przez ks. proboszcza Józefa Szermenta.

Po nabożeństwie korowód dożynkowy, na czele z Orkiestra Dętą ze Słupcy, pocztami sztandarowymi i pięknymi wieńcami dożynkowymi, ruszył na niechanowskie Planty, gdzie odbyła się dalsza część święta plonów. W tym roku niepewności i obaw nie brakowało. Najpierw deszczowa jesień, następnie duże mrozy, później wiosenna susza, i jakby nie dość tego było, to jeszcze majowe przymrozki spowodowały duże spustoszenie w uprawach polowych i sadach – zauważył Eugeniusz Zamiar, wójt Gminy Niechanowo.

Dożynki to okazja do tego by okazać szacunek tym, którzy najbardziej znają wartość chleba. Dożynki to czas podsumowań, zabawy, a przede wszytkim dziękczynienie Stwórcy za plony, za dar chleba. Ze szczególnym szacunkiem i uznaniem wyrażamy się o naszych żywicielach, o polskich rolnikach, rolnikach niechanowskiej gminy. To dzięki ich ciężkiej pracy na naszych stołach pojawia się chleb – powiedział Wójt Eugeniusz Zamiar witając przybyłych.

Tuż po obrzędach dożynkowych, zaprezentowanych przez Zespół z klubu Seniora „Róża”, starostowie dożynek wraz z asystentami przekazali bochny chleba z tegorocznej mąki na ręce gospodarza uroczystości - wójta Eugeniusza Zamiara oraz proboszcza niechanowskiej parafii księdza Józefa Szermenta.

Wręczenia chleba gospodarzowi dokonali Pani Henryka Kaźmierczak prowadząca gospodarstwo rolne w miejscowości Mierzewo ukierunkowane na produkcję roślinną i zwierzęcą - hodowlę trzody i bydła mlecznego oraz Pan Marian Trzaskawka prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Niechanowie gospodarujący na powierzchni 400 hektarów i specjalizujący się w hodowli trzody chlewnej.

Księdzu Proboszczowi dożynkowy chleb wręczyli Pani Barbara Krawczyk z Gurówka prowadząca 16 hektarowe gospodarstwo ukierunkowane na hodowlę bydła opasowego a także Pan Bartosz Przybylski z Kędzierzyna - właściciel 30 hektarowego gospodarstwa i producent brojlerów kurzych.

Następnie Wójt Eugeniusz Zamiar i Ksiądz Proboszcz Józef Szerment rozdzielili otrzymany chleb wśród zaproszonych gości.

Obecni na uroczystości goście podkreślali znaczenie rolniczego trudu, dostrzegali problemy z tegoroczną, zmienną pogodą, dziękowali za trud i życzyli rolnikom zdrowia, pomyślności, dostatku. Do rolników z okolic Niechanowa przemawiali posłowie Zbigniew Dolata i Tadeusz Tomaszewski, Wicestarosta Robert Andrzejewski oraz przedstawiciele pozostałych parlamentarzystów oraz samorządowców z terenu Powiatu Gnieźnieńskiego.

Po części oficjalnej uroczystości, przyszła pora na artystyczne i festynowe atrakcje, których nie brakowało. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta ze Słupcy i zespół z Klubu Seniora „Róża”. Po nich wystąpił kabaret „Rżysko” i zespół Prima Aprilis.

Jednak niegwestionowaną gwiazdą wieczoru okazał się zespół GrooveBusterz, który rozgrzał zgromadzoną publiczność podczas wykonywania swoich największych przebojów: Superlover, Talk to me, Destiny, Holiday, Szklana pogoda oraz najnowszego Aleją gwiazd. Członkowie formacji: Carya i Bezik podkreślali znakomitą atmosferę panującą podczas koncertu.

Po jego występie rozpoczęła się zabawa taneczna, a do tańca zagrali Dj Snake & Dewi M – rezydenci Klubu Paka.

Podczas Dożynek dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska promocyjne różnych firm, kolejki ustawiały się do punktów gastronomicznych, dzieci bawiły się w powietrznych zamkach, zjeżdżalniach, a także na trampolinie. Była również możliwość przejechania się kolejką oraz w siodle i w dorożce. Powodzenie miały także losy loterii fantowej z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród nich była kuchenka gazowa, pralka, meble, trzy rowery, artykuły gospodarstwa domowego i sprzęt elektroniczny.

 

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  3  4  5  

 
wszystkich zdjęć: 54

1  2  3  4  5  
 
«« wstecz
drukuj
Kalendarz wydarzeń
2024

N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 
Mapa
 
Zapraszamy na stronę SP w Niechanowie...
Zapraszamy na stronę internetową SP w Jarząbkowie
Zapraszamy na stronę UKS Błyskawica...
GLKS Pelikan Niechanowo zaprasza...
HISTORIA KOŁA PSZCZELARZY W NIECHANOWIE...
Zapraszamy na naszą stronę...
Gminny Ośrodek Kultury w Niechanowie...
Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej...
System Informacji Przestrzennej - Gmina Niechanowo
Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo
XXV Ogólnopolski Bieg Niechana
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niechanowie
Punktem Wspierania Biznesu
Akademia Piłkarska Niechanowo
Gmina Niechanowo - kanał filmowy na YouTube
Gmina Niechanowo na FB
Koło Gospodyń Wiejskich w Cielimowie „Atomówki Cielimowo”
 
Subskrypcja

Zapraszamy do korzystania z naszego biuletynu informa-
cyjnego. Prosimy wpisać swój adres e-mail w pole poniżej.
dopisz
  
  
Aktualności|Sesje Rady Gminy|Budżet Gminy|Urzędy i instytucje|Kultura i oświata|Katalog firm|Ogłoszenia|Kontakt
© Gmina Niechanowo | on line: 1 odwiedzin: 5082455