Dożynki to jedno z największych świąt na polskiej wsi. Po ścięciu ostatnich kłosów zboża rolnicy obchodzą uroczyste święto dziękczynienia za dary Ziemi. Dożynki z tradycyjnymi elementami Mszą Św., korowodem dożynkowym, wieńcami, są również świadectwem pielęgnowania polskiego dziedzictwa narodowego.
W ostatnią niedzielę 28 sierpnia rolnicy z terenu Gminy Niechanowo mogli podziękować za tegoroczne plony podczas Dożynek Gminnych które odbyły się w Niechanowie. Były one tradycyjnym dziękczynieniem za zbiory i okazją do podziękowania rolnikom za całoroczny trud.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła przez ks. proboszcza Józefa Szermenta.
Po nabożeństwie korowód dożynkowy, na czele z Orkiestra Dętą ze Słupcy, pocztami sztandarowymi i pięknymi wieńcami dożynkowymi, ruszył na niechanowskie Planty, gdzie odbyła się dalsza część święta plonów. W tym roku niepewności i obaw nie brakowało. Najpierw deszczowa jesień, następnie duże mrozy, później wiosenna susza, i jakby nie dość tego było, to jeszcze majowe przymrozki spowodowały duże spustoszenie w uprawach polowych i sadach – zauważył Eugeniusz Zamiar, wójt Gminy Niechanowo.
Dożynki to okazja do tego by okazać szacunek tym, którzy najbardziej znają wartość chleba. Dożynki to czas podsumowań, zabawy, a przede wszytkim dziękczynienie Stwórcy za plony, za dar chleba. Ze szczególnym szacunkiem i uznaniem wyrażamy się o naszych żywicielach, o polskich rolnikach, rolnikach niechanowskiej gminy. To dzięki ich ciężkiej pracy na naszych stołach pojawia się chleb – powiedział Wójt Eugeniusz Zamiar witając przybyłych.
Tuż po obrzędach dożynkowych, zaprezentowanych przez Zespół z klubu Seniora „Róża”, starostowie dożynek wraz z asystentami przekazali bochny chleba z tegorocznej mąki na ręce gospodarza uroczystości - wójta Eugeniusza Zamiara oraz proboszcza niechanowskiej parafii księdza Józefa Szermenta.
Wręczenia chleba gospodarzowi dokonali Pani Henryka Kaźmierczak prowadząca gospodarstwo rolne w miejscowości Mierzewo ukierunkowane na produkcję roślinną i zwierzęcą - hodowlę trzody i bydła mlecznego oraz Pan Marian Trzaskawka prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Niechanowie gospodarujący na powierzchni 400 hektarów i specjalizujący się w hodowli trzody chlewnej.
Księdzu Proboszczowi dożynkowy chleb wręczyli Pani Barbara Krawczyk z Gurówka prowadząca 16 hektarowe gospodarstwo ukierunkowane na hodowlę bydła opasowego a także Pan Bartosz Przybylski z Kędzierzyna - właściciel 30 hektarowego gospodarstwa i producent brojlerów kurzych.
Następnie Wójt Eugeniusz Zamiar i Ksiądz Proboszcz Józef Szerment rozdzielili otrzymany chleb wśród zaproszonych gości.
Obecni na uroczystości goście podkreślali znaczenie rolniczego trudu, dostrzegali problemy z tegoroczną, zmienną pogodą, dziękowali za trud i życzyli rolnikom zdrowia, pomyślności, dostatku. Do rolników z okolic Niechanowa przemawiali posłowie Zbigniew Dolata i Tadeusz Tomaszewski, Wicestarosta Robert Andrzejewski oraz przedstawiciele pozostałych parlamentarzystów oraz samorządowców z terenu Powiatu Gnieźnieńskiego.
Po części oficjalnej uroczystości, przyszła pora na artystyczne i festynowe atrakcje, których nie brakowało. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta ze Słupcy i zespół z Klubu Seniora „Róża”. Po nich wystąpił kabaret „Rżysko” i zespół Prima Aprilis.
Jednak niegwestionowaną gwiazdą wieczoru okazał się zespół GrooveBusterz, który rozgrzał zgromadzoną publiczność podczas wykonywania swoich największych przebojów: Superlover, Talk to me, Destiny, Holiday, Szklana pogoda oraz najnowszego Aleją gwiazd. Członkowie formacji: Carya i Bezik podkreślali znakomitą atmosferę panującą podczas koncertu.
Po jego występie rozpoczęła się zabawa taneczna, a do tańca zagrali Dj Snake & Dewi M – rezydenci Klubu Paka.
Podczas Dożynek dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska promocyjne różnych firm, kolejki ustawiały się do punktów gastronomicznych, dzieci bawiły się w powietrznych zamkach, zjeżdżalniach, a także na trampolinie. Była również możliwość przejechania się kolejką oraz w siodle i w dorożce. Powodzenie miały także losy loterii fantowej z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród nich była kuchenka gazowa, pralka, meble, trzy rowery, artykuły gospodarstwa domowego i sprzęt elektroniczny.