Miłość lwicy – Christina Hachfeld - Tapukai
Autobiograficzna opowieść o egzotycznej przygodzie, wielkiej miłości i smaku życia z dala od cywilizacji. Autorka od dzieciństwa chciała odbyć podróż do Afryki, ale w ojczystych Niemczech zakochała się i urodziła dzieci. Szukając zapomnienia po nagłej śmierci męża, wyjechała do Kenii, gdzie mieszka już dwadzieścia lat. Poznała tam wojownika z plemienia Samburu, zakochała się i osiadła z nim na odludnej i dzikiej północy kraju. Wiodę życie, które, choć pełne wyrzeczeń i niebezpieczeństw, podporządkowane nieokiełznanej naturze, obcym tradycjom i mistyce, nigdy nie stanie się monotonne... – pisze.
Okaleczona – Khady
Beztroskie dzieciństwo Khady w rodzinnym Senegalu zostało brutalnie przerwane, kiedy to siedmioletnią dziewczynkę poddano tradycyjnemu zabiegowi „oczyszczenia”, czyli obrzezania. Gdy miała lat trzynaście, wydano ją za mąż i wywieziono do Francji. Obce środowisko, wieczne kłótnie, częste i liczne porody sprawiły, iż małżeństwo było nieudane. Ale Khady nie załamała się. Zbuntowana przeciwko barbarzyńskim zwyczajom, podjęła trudną walkę o prawo kobiet do samostanowienia, a przede wszystkim o wprowadzenie zakazu ich okaleczania.
Księżyc we łzach – Ouarda Saillo
Prawdziwa i wstrząsająca historia Marokanki - ofiary przemocy w rodzinie. Quarda wychowywała się wraz z sześciorgiem rodzeństwa w cieniu tragedii, która zamieniła ich dzieciństwo w piekło. coraz bardziej agresywny i nieobliczalny ojciec zabił ich matkę, gdy autorka miała zaledwie pięć lat. opowieść o trudnym dorastaniu i próbie wybaczenia - bohaterka po latach odwiedziła ojca w więzieniu - na egzotycznym tle obyczajowym życia w kulturze muzułmańskiej.
Cela – Anna Sobolewska
Autorka opisuje historię swojej córki Cecylii, dziewczynki z zespołem Downa. Dwunastoletnia dziś Cela chodzi do szkoły integracyjnej, doskonale wypełnia rozmaite role społeczne i zadziwia wyobraźnią oraz talentami artystycznymi. Sobolewska opowiada o uczuciach towarzyszących narodzinom dziecka upośledzonego i reakcjach otoczenia. W dalszych rozdziałach mówi o kształtowaniu się wyobraźni dziecka, o pierwszych sukcesach i niepowodzeniach w szkole, o mitach i przesądach związanych z zespołem Downa. Przedstawia przy tym rezultaty terapii opartej na zabawie i wspólnym uczestnictwie w kulturze. Rzeczowo omawia zalety i wady programów edukacyjnych, metod nauki czytania i zajęć z rówieśnikami w przedszkolach integracyjnych.
Papież z Fatimy – Renzo Allegri
Bodaj najbardziej niezwykła biografia Jana Pawła II, przedstawiająca Jego życie w świetle przepowiedni fatimskich. Autor opiera się na nieprzypadkowych faktach, stawiając wiele pytań. Czy Karol Wojtyła był tym papieżem, którego nadejście zapowiedziała tajemnica fatimska? Czy "biskup odziany w bieli" z drugiego objawienia to papież-Polak po zamachu z 13 maja? Ukazując mistyczny wątek, towarzyszący całemu życiu Jana Pawła II, Allegri zajmująco opowiada o człowieku, który zmieniał świat, przemierzając go kilometr po kilometrze i którego wierni uważają za świętego.
Donos na Wojtyłę. Karol Wojtyła w teczkach bezpieki – Marek Lasota
"Donos na Wojtyłę. Karol Wojtyła w teczkach bezpieki" to pierwsze książkowe opracowanie materiałów, które tajne służby PRL zgromadziły podczas trwającej kilkadziesiąt lat inwigilacji przyszłego papieża. Marek Lasota analizuje mechanizmy działania bezpieki, wzrastający strach władz partii przed charyzmatycznym kapłanem, próby ograniczania wzrostu jego autorytetu czy prowokacje mające na celu skłócenie go z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Przedstawia sposoby werbowania agentów zarówno wśród ludzi Kościoła, jak i świeckich oraz metody wykorzystania informacji pozyskanych od donosicieli. Jednocześnie Donos na Wojtyłę ukazuje kompletną bezsilność bezpieki wobec wyzwania, jakie stanowił dla niej krakowski ksiądz, a potem biskup, arcybiskup i kardynał.
Jan Paweł II. Papież nieśmiertelny – Tad Szulc
Wyczerpująca biografia zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II - głowy Kościoła katolickiego, biskupa Rzymu, a także poety, dramatopisarza, filozofa, zapalonego narciarza i kajakarza, którego działalność w okresie pontyfikatu doprowadziła do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Opublikowana po raz pierwszy w 1995 roku biografia została uzupełniona o testament Jana Pawła II oraz kalendarium pontyfikatu obejmujące okres aż do śmierci papieża w 2005 roku.
Katyń. Zbrodnia i kłamstwo – Tadeusz Kisielewski
Najbardziej aktualne i wszechstronne kompendium wiedzy o maskarze polskich jeńców wojennych w 1940 roku i o trwających do dziś konsekwencjach tych zbrodni.
Tadeusz Kisielewski z jednej strony przedstawia najwyższej wagi dokumenty archiwalne, z drugiej zaś doprowadza narrację niemal do chwili obecnej, ukazując bieżący stan sprawy na podstawie najnowszych odkryć i informacji prasowych. Prezentuje też wyniki własnych poszukiwań i - z właściwym sobie politologicznym zacięciem - rzadko omawiane międzynarodowe aspekty katyńskiego mordu.
SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii – Cenckiewicz Sławomir, Gontarczyk Piotr
"Pragniemy raz jeszcze podkreślić, że nasza książka nie jest biografią Lecha Wałęsy, a jedynie próbą wyjaśnienia niejasności związanych z jego przeszłością i losami archiwaliów SB. Książka ta nie jest także historią "Solidarności" kreśloną na tle sylwetki Wałęsy. Interesowały nas jedynie wątki związane bezpośrednio lub nawet pośrednio z tematem pracy - relacje Wałęsy z SB i wynikające z tego faktu konsekwencje. I tylko w kontekście tak postawionego problemu badawczego nasza praca powinna być oceniana. Nie chcemy również, by książka ta była odczytywana inaczej, jak tylko przez pryzmat naszego zawodu, którego podstawą jest odkrywanie i poznawanie przeszłości."